Teoretyczna historia nauki - seminarium dla pracowników i doktorantów
Wydarzenie, rozpoczyna się 05-06-2018

Ośrodek Uniwersytecki „Pracownia Pytań Granicznych” zaprasza pracowników i doktorantów UAM na seminarium z cyklu „Teoretyczna historia nauki”. Seminarium odbędzie się w dniu 5 czerwca 2018 r. (wtorek) w sali nr 101 Collegium Chemicum, ul. Grunwaldzka 6, początek o godzinie 12.00.

Tematem wiodącym tegorocznego seminarium będą „Geografie produkcji wiedzy naukowej – doświadczenia półperyferyjnego i postsocjalistycznego usytuowania”.

Celem seminarium jest analiza sposobu, w jaki zachodzą przepływy wiedzy z centrum do peryferii oraz z peryferii do centrum. Szczególny nacisk chcielibyśmy położyć na wytwarzanie się „naddatku”, kontekstu ideologicznego i hegemonicznego związanego z „sakralizacją” i mityzacją tego, jak uprawiana jest nauka w krajach centrum.

Oprócz analizy dyskursu i kwestii teoretycznych interesować nas będzie instytucjonalny wymiar tworzenia wiedzy, w tym transfery wiedzy naukowej, naukowej siły roboczej i innowacji. Osobnym zagadnieniem, na które chcielibyśmy zwrócić uwagę są mechanizmy instytucjonalnego zapominania, dobrze widoczne w przypadku wiedzy uznanej po 1989 roku za „marksistowską”.

Podczas seminarium zamierzamy także postawić pytanie o to, na ile nauka jest polityką uprawianą innymi środkami oraz w jaki sposób wpływa to na jej ulokowanie w ramach politycznych asymetrii władzy (w strukturach kapitalistycznego systemu-świata). Chcielibyśmy zastanowić się także, na ile możliwe są, z jednej strony, strategie osiągania lokalnej autonomii, z drugiej - globalnej naukowej solidarności (por. March for Science).

Program seminarium:

Uczestnictwo seminarium należy zgłaszać pod adresem jeszke@amu.edu.pl do dnia 28 maja 2018 r. Uczestnikom seminarium zostaną rozesłane dodatkowe materiały.

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald