Wydział Chemii oraz miasto Poznań zapraszają na wykład laureata nagrody nobla prof. Bena L. Feringi
Wydarzenie, rozpoczyna się 21-06-2018

Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Miasto Poznań serdecznie zapraszają na wykład otwarty pt.: The Art of Building Small, który wygłosi laureat Nagrody Nobla z chemii – profesor Ben L. Feringa. Wykład rozpocznie się o godzinie 12, we czwartek 21 czerwca 2018 r., w Auli (sala 2.64) Wydziału Chemii UAM.

Profesor Ben L. Feringa jest współautorem ponad 800 prac cytowanych blisko 50 000 razy. Poza Nagrodą Nobla (2016 r.), prof. Feringa otrzymał m.in. prestiżowe nagrody Spinozy (2004 r.) i Humboldta (2012 r.). Polskie Towarzystwo Chemiczne uhonorowało prof. Feringę najwyższym odznaczeniem jakim jest Medal Marii Skłodowskiej-Curie.

Streszczenie wykładu:

Exploring across the current frontiers of chemical sciences there is vast uncharted territory to experience the joy of discovery. Far beyond Nature’s design, the creative power of synthetic chemistry provides unlimited opportunities to realize our own molecular world as we experience every day with products ranging from drugs to displays that sustain modern society.  In their practice of the art of building small, chemists have shown amazing success in the past decades. Moving from molecules to dynamic molecular systems the fundamental challenge is how to control and exploit motion at the nanoscale.

In this presentation the focus is on my journey in the world of molecular switches and motors, the process of discovery and my personal experiences through my scientific career. In particular I will address how fundamental questions and molecular beauty have guided me on this journey.

Informację wprowadził/a: Jerzy Stanek