Wykłady prof. Francois Hertoga na UAM
Wydarzenie, trwa od 05-06-2018 do 07-06-2018

Serdecznie zapraszamy do rejestrowania swego udziału w cyklu wykładów znanego francuskiego historyka i myśliciela François Hartoga. Wykłady odbędą się w dniach 5-7 czerwca br., w sali 123 Collegium Historicum przy ulicy Św. Marcin 78. Profesor Hartog będzie gościem profesora Ulriha Timme Kragh w ramach realizacji projektu "Narrative Modes of Historical Discourse in Asia" finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań. Z uwagi na możliwości lokalowe, rejestracja poprzez e-mail utkragh@gmail.com  jest warunkiem udziału w spotkaniu.

Profesor Francois Hartog opublikował liczne książki i artykuły na temat historii intelektualnej, historiografii, pamięci, czasu, wiary i kultury w dialogu między Antyczną Grecją, a nowoczesną Europą.
Jest profesorem w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu, gdzie kieruje katedrą starożytnej i nowoczesnej historiografii.
Jest szczególnie znany ze swoich teorii reżimów historycznych i współczesnego prezentacjonizmu.
Poniżej program spotkań, a w załączeniu dodatkowa informacja w języku angielskim.

Tuesday June 5, 10 a.m. to 12 p.m.
Regimes of Historicity: Presentism and Experiences of Time
The talk is based on Hartog's book Régimes d'historicité: Présentisme et experiénces du temps (Éditions du Seuil, 2003), which in 2015 was released in English translation (Columbia University Press).

Wednesday June 6, 10 a.m. to 12 p.m.
Clio: Has History in the West Become a Place of Memory?
The talk is based on Hartog's paper "Clio: l'histoire en occident est-elle devenue un lieu de mémoire?"

Thursday June 7, 10 a.m. to 12 p.m.
The History to Come
The talk is based on Patrick Boucheron and François Hartog's new book L'histoire à venir (Anacharsis, 2018).

The three events are sponsored by UAM's ERC Project "Narrative Modes of Historical Discourse in Asia" (NAMO), Department of Modern Languages and Literature.

Informację wprowadził/a: Marek Fertig