Spotkanie autorskie w Bibliotece Filologicznej Novum Wydziału Neofilologii i Wydziału Anglistyki
Wydarzenie, rozpoczyna się 28-02-2018

Biblioteka Filologiczna NOVUM, Dziekan Wydziału Neofilologii UAM  prof. UAM dr hab. Aldona Sopata oraz Dyrektor Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej  prof. UAM dr hab. Andrzej Sitarski zapraszają na prezentację książki prof. UAM dr hab. Wawrzyńca Popiel-Machnickiego, dr Adama Pleskaczyńskiego, prof. UAP dr hab. Konstancji Pleskaczyńskiej „Podróże nieodkryte. Dziennik ekspedycji Bronisława Grąbczewskiego 1889–1890 jako świadectwo historii i element dziedzictwa kulturowego”.

Publikacja  licząca blisko 700 stron to pierwsze, kompletne i interdyscyplinarne opracowanie dziennika jednego z najwybitniejszych odkrywców i podróżników w Azji Centralnej, Polaka w służbie Imperium Rosyjskiego. Książka powstała w dwóch wersjach językowych – polskiej i rosyjskiej i zawiera pełen tekst dziennika oraz analizy: historyczną, literaturoznawczą oraz dotyczącą fotografii wykonanych podczas wyprawy. Dodatkowym walorem poznawczym jest około 150 reprodukcji oryginalnych fotografii wykonanych przez Grąbczewskiego na szklanych płytkach, kopie dokumentów oraz mapy z trasą wyprawy.

Dokonania Bronisława Grąbczewskiego i szerzej, cały ich kontekst geopolityczny, są w Polsce bardzo mało znane, tym bardziej organizatorzy  spotkania zachęcają do zapoznania się z publikacją a wczesniej z jej twórcami.

Autorzy publikacji zrelacjonują wyprawę, którą odbyli śladami polskiego odkrywcy i podróżnika, podzielą się wrażeniami nt. trudności, jakie napotkali w pozyskiwaniu materiałów żródłowych do ksiażki,  uchylą rąbka tajemnicy, w jaki sposób dostać się do archiwów rosyjskich.

Spotkanie autorskie połączone z wystawą i prezentacją multimedialną dotyczącą publikacji odbędzie  28 lutego 2018 r. o godz. 17.00.

Miejsce spotkania : Biblioteka Filologiczna NOVUM, al. Niepodległosci 4, Poznań

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb