Wystawa „Rośliny w kaligrafii japońskiej i poezji haiku”
Wydarzenie, trwa od 18-01-2018 do 11-03-2018

Ogród Botaniczny UAM zaprasza na otwarcie wystawy Maho Ikushimy pt. „Rośliny w kaligrafii japońskiej i poezji haiku”, połączone z prelekcją prof. dr hab. Mirosława Makohonienko, w dniu 18 stycznia o godz. 17.00. Sala wykładowa w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym OB UAM, ul. Dąbrowskiego 165. Wstęp wolny.

Prezentowana Państwu wystawa jest maleńkim okienkiem, przez które odwiedzający gość-wędrowca może wejrzeć w świat kaligrafii, przyniesionej współcześnie przez Maho Ikushimę z Kraju Wschodzącego Słońca i praktykowanej nad Wartą. Przedstawia zestaw obrazów kaligrafii odwołujących się do roślin, głęboko osadzonych w kulturze japońskiej takich jak wiśnie, kamelie, klony czy hortensje. Przedstawione na wystawie kaligrafie poezji haiku wykonała Maho Ikushima, która ze sztuką kaligrafii obcowała w rodzinnej Japonii, w pełnym tradycji Kyoto. Kaligrafie nazw roślin wykonali polscy uczniowie ćwiczący pod jej opieką w grupie kaligrafii przy świątyni Engakuin w Poznaniu. Uczniami są osoby w różnym wieku i o różnym zawodzie, których połączyła ciekawość i zamiłowanie dla tej cząstki kultury dalekiej Japonii, kraju w którym zaawansowana technika i nowoczesność, na co dzień przenika się i czerpie głęboko z kulturowej tradycji.

Informację wprowadził/a: Ewa Kazimierczak-Grygiel

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.