Konferencja Studencko – Doktorancka „Przepych, nadmiar, kicz – pusta forma, czy ukryte znaczenie?”
Wydarzenie, trwa od 24-02-2018 do 25-02-2018

Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UAM serdecznie zaprasza studentów i doktorantów studiów wyższych do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Studencko – Doktoranckiej „Przepych, nadmiar, kicz – pusta forma, czy ukryte znaczenie?”, która odbędzie się w dniach 24 – 25. 02. 2018 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Celem konferencji jest wzbudzenie dyskusji o problematyce przepychu formy w sztuce oraz umożliwienie zaprezentowania wyników pracy młodych naukowców.

Pytania o znaczenia formy towarzyszą humanistyce niemal od zawsze. Czy dotyczy to reprezentacji władców lub społecznych elit próbujących budować własny wizerunek w opozycji do poddanego ludu; czy współczesnych strategii artystów inspirujących się sztuką dawną, designem czy obcymi kontekstami kulturowymi, kwestia nadmiaru wizualnych elementów implikujących różnorakie znaczenia wciąż budzi podobne wątpliwości. Są one związane z pytaniami o rozmycie znaczeń, nadmiar informacji, istnienie tak zwanego dobrego smaku czy moralne aspekty sztuki takie jak pochłonięcie przez konsumpcję.

Proponujemy poniższe obszary tematyczne:

· Horror vacui jako cecha stylu lub epoki

· Przepych formy jako strategia artystyczna

· Formalny przepych jako źródło przyjemności

· Blichtr a dekadencja

· Eskponowanie przepychu i nadmiaru jako strategia władzy

· Ekspozycja formy – utajenie funkcji

· Kicz i blichtr jako narzędzie dekonstrukcji systemów społeczno – kulturowych

· Społeczno – historyczne uwarunkowania estetyki przepychu

· Współczesne redefinicje blichtru

Prosimy o zgłaszanie tytułów i zarysu problematyki dwudziestominutowych referatów do 31 grudnia 2017 roku na adres: przepychkonferencja2018@gmail.com. Nadesłane konspekty powiny mieć od 100 do 150 słów. Zastrzegamy sobie możliwość selekcji zgłoszeń. Informację o przyjęciu tematów wystąpień podamy do 15 stycznia. Nie jest planowane wydanie publikacji pokonferencyjnej.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna